Jakość powietrza to jedna z ostatnich rzeczy, o jakich myślimy podczas budowy domu. Okazuje się, że ogromny odsetek domostw w całej Polsce ma niepoprawnie wykonaną wentylację, co skutkuje przykrymi konsekwencjami (grzyb na suficie i ścianach, suche powietrze, nieprzyjemny zapach, wilgotne powietrze). Dodatkowo warto pomyśleć o klimatyzacji, która w upalne lata może uratować funkcjonowanie całej rodziny. Każdy przyzna, że czeka na ciepłe dni, jednak kiedy nadejdą upały, zaczyna marzyć o chłodzie zimy. Odpowiednie zastosowanie rekuperacji i klimatyzacji, sprawi, że cały rok będzie nam dobrze.

Okazuje się, że nowoczesne rozwiązania wentylacyjne nie tylko redukują ten problem do zera, ale także pomagają nam zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Różne rodzaje wentylacji w domu

Standardowa wentylacja domowa stała się w ostatnich latach nieco archaiczna. Wszyscy myślą o tym, w jaki sposób ocieplić dom na zimę i jakie zastosować ogrzewanie, aby było jak najbardziej ekologiczne. Tymczasem typowe kominowe odpływy powietrza rujnują nasz plan, wyprowadzając ogromne zasoby ciepła na zewnątrz, jednocześnie doprowadzając zimne powietrze z zewnątrz. Straty ciepła są ogromne. Dodatkowo większość domów posiada źle zaprojektowaną lub wykonaną wentylację domową, która często nie radzi sobie z wymianą powietrza na nowe. Dlatego ludzie coraz częściej rozglądają się za czymś alternatywnym.

Idealnym rozwiązaniem okazuje się rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna. Nowoczesne rekuperatory bardzo skutecznie wymieniają powietrze w całym domu na świeże, pobrane z zewnątrz. Straty ciepła praktycznie nie występują, dzięki wymiennikom ciepła, które pobierają energię z „wyrzucanego” powietrza i ogrzewają nią to zimne wciągnięte z zewnątrz. W ten sposób można zaoszczędzić dużo pieniędzy na ogrzewaniu domu.

Klimatyzacja jest kolejnym, choć mniej popularnym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. To idealne rozwiązanie dla osób pracujących w domu, kiedy na zewnątrz panuje upał (czyli całe lato w dzisiejszych czasach). Niektóre rekuperatory oferują możliwość zainstalowania dodatkowego elementu, który będzie schładzał dostarczone powietrze. Dzięki temu można się cieszyć idealnym powietrzem w domu przez cały rok. Oczywiście rekuperator nie działa tak dobrze, jak klasyczny klimatyzator, dlatego, jeśli ktoś ma wysokie wymagania, powinien zainwestować w klasyczną klimatyzację.