Żyjemy w czasach, kiedy budowa domu to już nie tylko kwestia postawienia budynku o losowym kształcie, który ochroni przed deszczem i zimnem naszą rodzinę. Dzisiaj każdy patrzy na o wiele więcej aspektów, związanych z wygodnym życiem w domu. Jednym z nich jest przyjazne dla środowiska i tanie w użytkowaniu rozprowadzanie ciepła za pomocą pompy ciepła.

Czym właściwie jest rzeczona pompa, o której coraz częściej słyszymy, jako o idealnym rozwiązaniu dla domu? Okazuje się, że niewiele osób w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, jak to urządzenie działa i dlaczego jest uważane za tak dobre, przyjazne dla środowiska i kieszeni inwestora.

Działanie i koszt pompy ciepła

Pompa ciepła została wymyślona jako urządzenie, które wykorzystuje energię drzemiącą w otoczeniu do ogrzewania domu i wody. Ta technologia pozwala w ekonomiczny sposób przetwarzać nawet niewielkie pokłady ciepła i przy minimalnych stratach w stosunku do standardowych kotłów, przekazuje je na dom. Energia rozprowadzana po domu może być pobierana z powietrza, ziemi, czy wód gruntowych, czyli jest najczystszym rodzajem energii pod względem środowiska.

Jak zatem pompa ciepła radzi sobie zimą? Okazuje się, że nawet w mroźne dni potrafi wykorzystać temperaturę dodatnią z gruntu i „przerobić” ją na ciepłe powietrze w naszym domu. Urządzenie jest dość elastyczne i może zostać połączone z naszym domem na kilka sposobów. Instalacja może zawierać wywietrzniki ciepła zlokalizowane w całym domu lub standardowo może zostać podłączona do ogrzewania podłogowego lub klasycznych kaloryferów.

W przypadku pobierania energii jedynie ze środowiska, koszt pompy ciepła jest minimalny i wiąże się ze zużyciem prądu przez urządzenie. Mimo wszystko jest on nieporównywalnie mniejszy od tego, ile wynoszą koszty ogrzewania domu za pomocą kotłów na paliwo stałe. Ze względu na specyfikę działania (pobieranie energii z gruntu i powietrza) nadal wiele osób nie wierzy w działanie tego rozwiązania w naszym nieco zimnym klimacie. Jednak pompy ciepła są różne i można je dostosować do każdych warunków.