Wraz ze wzrostem zainteresowania na pompy ciepła wśród inwestorów, producenci wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania, pozwalające na ich instalacje w dosłownie każdych warunkach. Bez względu na klimat, porę roku, czy zastosowane ogrzewanie w domu, zawsze można dobrać odpowiednie urządzenie.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła jest specyficznym urządzeniem, które samo w sobie w przeciwieństwie do innych urządzeń grzewczych, nie wytwarza energii cieplnej. Urządzenie pozwala na pobranie energii z otoczenia, dzięki trzem podstawowym elementom.

  • Źródło dolne – urządzenie czerpie energię z gruntu, powietrza i wód gruntowych. Wystarczy, żeby źródło miało kilka stopni Celsjusza powyżej zera, a urządzenie może przerobić to na energię do ocieplenia domu.
  • Pompa – przetwarza pobraną energię i sprawia, że nadaje się do ogrzewania domu.
  • Źródło górne – instalacja grzewcza zastosowana w domu. Może to być ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe. Zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania za pomocą standardowych kaloryferów mija się z zamierzonym celem. Zdarza się, że pompa ciepła zasila takie rozwiązania jak ogrzewanie powietrza, czy klimakonwektory.

Wybór odpowiedniej pompy ciepła dla indywidualnych cech domu jest nieco trudniejszy niż wybór kotła grzewczego. Należy rozpatrzyć bardzo dużo czynników jak dolne źródło ciepła, a także rodzaj instalacji grzewczej domu.

Ważne jest także samo ocieplenie domu – powinno się bardzo dokładnie zaizolować wszelkie miejsca, w których ciepło może uciekać z domu. Jako że nie wszystkie działki nadają się do ogrzewania budynków, przed podjęciem decyzji o tym, że pompa ciepła ma stanowić główne źródło ogrzewania, warto przeprowadzić dokładne badanie gruntu. Niekiedy uzyskane ciepło może być niewystarczające i trzeba będzie pomóc pompie standardowym ogrzewaniem gazowym.

Mimo wszystko korzyści związane z używaniem pompy ciepła są tak duże, że zawsze warto jest rozważyć jej montaż w swoim domu. W końcu każdy chciałby ogrzewać swój budynek przez cały rok, nie ponosząc praktycznie żadnych kosztów. Jako że działanie pompy można porównać do lodówki, zużycie energii jest podobnie niskie. Porównując do kosztów opalania paliwem stałym, koszty związane z użytkowaniem pompy ciepła są praktycznie niezauważalne.