Właściciele prawie każdego nowo wybudowanego domu rodzinnego decydują się na ogrzewanie za pomocą instalacji rozłożonej po całej powierzchni podłogowej. Okazuje się, że skorzystanie z ogromnego potencjału, jakim jest powierzchnia oddawania ciepła z podłogi, to praktycznie idealne rozwiązanie, które ma mnóstwo zalet. W dzisiejszych czasach nieliczni decydują się na montaż standardowego ogrzewania centralnego za pomocą kaloryferów i najczęściej jest to spowodowane brakiem wiedzy w tym kierunku, lub przykrym w skutkach doradztwem osób, które nie mają zielonego pojęcia na temat ogrzewania podłogowego.

Główne zalety ogrzewania podłogowego

Na temat tego, dlaczego ogrzewanie podłogowe jest lepsze od standardowych kaloryferów, można by dużo powiedzieć, dlatego warto skupić się na istocie działania samej instalacji, a reszta sama pojawi się w głowie.

Ogrzewanie podłogowe nie wymaga wygenerowania dużych temperatur nawet wtedy, kiedy chcemy ogrzać duże budynki jednorodzinne. Przez podłogę „płynie” temperatura wynosząca około 20 stopni – zazwyczaj oscyluje w granicach 25 stopni i nie powinna przekraczać 29 stopni. Temperatura jest oddawana w sposób równomierny na całej powierzchni domu, co sprawia, że wszędzie jest ciepło. Wykresy badań ciepła w pomieszczeniach wykazują, że klasyczne ogrzewanie w dużej mierze oddaje ciepło na wysokości jednego metra do sufitu, kiedy „podłogówka” równomiernie ogrzewa całe pomieszczenie, sprawiając, że komfort mieszkania jest nieporównywalnie lepszy.

W domu powinno się rozmieścić termostaty, które na bieżąco będą regulowały temperaturę powietrza w optymalny sposób, niwelując niemal do zera niepotrzebne straty energii. Po prostu, kiedy będzie zbyt ciepło, podłoga minimalnie się ochłodzi, redukując zużycie energii. Wszystko odbywa się w sposób automatyczny, a domownicy nie muszą się martwić. Dodatkowo nowoczesne instalacje zostają podłączone pod aplikację na telefon, gdzie można ustawiać poziom temperatury w każdym pomieszczeniu. Nigdy więcej nie trzeba będzie odrywać się od ulubionej gry, jak Mummys Gold, aby iść dołożyć do pieca.

Malkontenci zarzucają, że ogrzewanie podłogowe z czasem staje się nieprzyjemne i wysusza powietrze w domu. Należy to jednak wrzucić między bajki, ponieważ dobra wentylacja (najlepiej mechaniczna) niweluje ten problem. Bez dobrej cyrkulacji powietrza w zimie, w każdym domu powietrze będzie się wysuszać.