W Polsce od kilku lat panuje moda na panele solarne. Ta prosta instalacja znajduje swoje miejsce w coraz większym odsetku polskich domów. Kilka paneli solarnych potrafi mocno wspomóc budżet standardowego domu mieszkalnego. Energię można wykorzystać do codziennego działania urządzeń elektrycznych w naszym domu oraz do ogrzewania wody, a jeśli pozostanie jakiś naddatek – można go oddać do sieci, a specjalny licznik dwukierunkowy wyliczy różnicę pomiędzy energią pobraną i oddaną, czyniąc nasze rachunki odpowiednio mniejszymi. Połączenie tej instalacji z ogrzewaniem podłogowym okazuje się idealnym rozwiązaniem. Jeden z najsprawniejszych sposobów ogrzewania domu wraz z gratisową energią mogą sprawić, że ogrzanie domu w zimne dni może być całkowicie darmowe.

Połączenie ogrzewania podłogowego i paneli słonecznych

W funkcjonalność paneli słonecznych uwierzyliśmy już dobre kilka lat temu. Zaledwie kilka urządzeń na dachu wystarczy, aby zredukować rachunek za prąd do minimum. Tak samo ma się sytuacja z ogrzewaniem podłogowym. Coś, co jeszcze kilka lat temu było montowane jako niezwykle przyjemna rzecz w łazience, dzisiaj jest standardem, który obejmuje cały dom (łącznie z garażem). Okazało się, że wykorzystanie ogromnego potencjału, jakim jest powierzchnia podłogi, pozwala na ogrzanie domu przy skorzystaniu z relatywnie niskich temperatur. Kiedy kaloryfery niekiedy rozgrzewają się do ogromnych temperatur, które mogą nawet poparzyć nasze ciało, ogrzewanie podłogowe rozgrzewa się do około 25 stopni, co w zupełności wystarcza, aby w całym domu było komfortowo i przyjemnie. Jeśli dodamy do tego niezwykle przyjemne uczucie ciepłej podłogi (nikt chyba nie lubi marznąć w stopy), to rozwiązanie okaże się czymś niemal idealnym.

Dzięki temu, że ogrzanie całego domu za pomocą rozległej instalacji nie wymaga tak dużych nakładów energii, jak w przypadku standardowych kaloryferów, bardzo interesującym rozwiązaniem okazuje się wykorzystanie energii solarnej. Oczywiście w tym momencie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza – co jeśli niebo jest zachmurzone? W tym przypadku warto rozważyć montaż dodatkowego źródła ciepła, którym może być piec gazowy lub pompa ciepła. Mimo wszystko to połączenie może zdziałać cuda w budżecie domowym przez cały rok.