Domy inteligentne to nadal nowe rozwiązanie, które znajduje swoje miejsce w nowo wybudowanych budynkach osób, które nie boją się techniki. Pomimo ogromnego postępu cywilizacyjnego, który dokonał się na naszych oczach w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, nadal duża część społeczeństwa obawia się nowoczesnych rozwiązań. Inteligentny dom to wygoda i duże oszczędności pieniężne i czasowe, których nie da się porównać do tego, jak wyglądało życie w domu jeszcze kilkanaście lat temu.

Warto przyjrzeć się podstawowym funkcjom budynku inteligentnego i przekonać się, z jakimi korzyściami wiąże się decyzja o zainwestowaniu w system sterujący domem.

Podstawowe funkcje inteligentnego domu

Rozwiązań, które możemy zastosować w naszym domu, jest bez liku. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej wyobraźni. O ile coś jest podłączone do sieci, można to zaprogramować w taki sposób, jaki nam się tylko podoba. Oto najpopularniejsze rozwiązania dla inteligentnego domu.

  • Sterowanie oświetleniem domu. Każdemu zdarza się zostawić gdzieś włączone światło. Korzystając z funkcji sterowania oświetleniem, z poziomu aplikacji mamy wgląd do oświetlenia całego domu. Kiedy zauważymy, że gdzieś zostawiono światło, możemy je wyłączyć z telefonu, przebywając gdziekolwiek, gdzie tylko jest dostęp do Internetu. Opcja ta jest przydatna, jeśli chcemy odstraszyć potencjalnych złodziei, ponieważ przebywając na wyjeździe, można imitować ruch w domu.
  • Zautomatyzowany monitoring, alarm i powiadomienia. Monitoring podpięty pod system sterowania domem może wysyłać nam powiadomienia za każdym razem, kiedy w wybranej przez nas porze stanie się coś, co powinno przykuć naszą uwagę. Kiedy kamera wychwyci ruch, system wysyła powiadomienie na nasz telefon i od razu można sprawdzić, co się dzieje.
  • Czujniki. Odpowiednio umiejscowione czujniki ruchu sprawią, że poruszając się po korytarzu w nocy, światło będzie się automatycznie zapalać i gasić. W połączeniu z czujnikami zmroku można dostosować intensywność światła w taki sposób, aby nie rozbudzało nas w środku nocy. Zastosowanie czujników zmroku znajduje zastosowanie przy sterowaniu roletami okiennymi, a także włączaniem i wyłączaniem oświetlenia przydomowego.