Dom wyposażony w ogrzewanie podłogowe, rekuperację i instalację fotowoltaiczną idealnie współgra z koncepcją domu inteligentnego. Automatyczne ogrzewanie domu, kiedy tylko temperatura powietrza spadnie poniżej określonej przez gospodarza, zapalające i gaszące się światło na korytarzu podczas nocnej wędrówki do łazienki i czujki ruchu, które uruchamiają przeróżne funkcje domu, tylko wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Brzmi jak film science-fiction? Nie. To nowoczesne domy i tylko mały ułamek rozwiązań, które one oferują.

Jak działają domy inteligentne

Idea, która przyświeca każdemu, kto decyduje się na rozwiązania inteligentne w swoim domu, to funkcjonalność, wygoda i oszczędność. Możliwość zaprogramowania całego domu w jednym systemie pozwala na niemal nieograniczone możliwości. Zaprogramować można praktycznie wszystko, co tylko jest podłączone do prądu. Granicą jest tutaj wyobraźnia człowieka. W tym przypadku inwestora i fachowca, odpowiadającego za zaprojektowanie instalacji.

Komu nie marzy się dom, w którym nie musi przejmować się takimi czynnościami jak dbanie o temperaturę w domu, ogrzewanie wody, czy optymalne zarządzanie zużyciem energii. Standardowa inteligentna instalacja umożliwia sterowanie naszą „fortecą” z poziomu aplikacji mobilnej.

Przebywając poza domem, można przekonać się, czy drzwi są zamknięte, światło zgaszone, a także uzyskać dostęp do monitoringu, aby sprawdzić, co dzieje się koło domu, lub kto nagrał się na domofon, kiedy nas nie było.

Każdy ma jakieś oczekiwania wobec mieszkania w domu i dobrze zrealizowana instalacja inteligentna połączona z innymi nowoczesnymi rozwiązaniami sprawi, że życie stanie się czymś niewiarygodnie przyjemnym. W końcu to dom jest dla nas, a nie my dla domu. Obowiązki domowe mogą przytłoczyć każdego, kto wraca po ciężkim dniu pracy do domu. W dzisiejszych czasach staramy się zredukować nieprzyjemne codzienne czynności do minimum. Zmywarki, odkurzacze automatyczne, zautomatyzowane ogrzewanie domu wspomagane przez nowoczesne technologie, sprawiają, że mamy nawet kilka godzin więcej czasu każdego dnia. A jak wiadomo, w XXI wieku czas jest cenniejszy od pieniędzy, ponieważ mamy go coraz mniej i mniej. Dodatkowe godziny możemy wykorzystać na nasze hobby lub spotkania ze znajomymi.